Барбана (Брда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барбана
Barbana
Барбана is located in Slovenia
Барбана
Барбана
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′32.2″N 13°29′46.9″E / 45.992278° СГШ; 13.496361° ИГД / 45.992278; 13.496361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,2 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000151599999151,6 м
Население (2020)
 • Вкупно58
 • Густина48/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Барбана (словенечки: Barbana) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.