Небло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Небло
Neblo
Skyline of Небло
Небло is located in Slovenia
Небло
Небло
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′20″N 13°29′55.8″E / 46.00556° СГШ; 13.498833° ИГД / 46.00556; 13.498833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна2,46 км2 (0,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000130500000130,5 м
Население (2020)
 • Вкупно197
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Небло (словенечки: Neblo) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.