Дрновк (Брда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрновк
Drnovk
Дрновк is located in Slovenia
Дрновк
Дрновк
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′9.2″N 13°31′30″E / 46.002556° СГШ; 13.52500° ИГД / 46.002556; 13.52500
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,62 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000109099999109,1 м
Население (2020)
 • Вкупно129
 • Густина210/км2 (540/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Дрновк (словенечки: Drnovk) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.