Козарно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Козарно
Kozarno
Козарно is located in Slovenia
Козарно
Козарно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′34.9″N 13°31′16.7″E / 46.009694° СГШ; 13.521306° ИГД / 46.009694; 13.521306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,63 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000142699999142,7 м
Население (2020)
 • Вкупно46
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Козарно (словенечки: Kozarno) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.