Градно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градно
Gradno
Поглед на Градно
Градно is located in Slovenia
Градно
Градно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′16.9″N 13°31′30.5″E / 46.021361° СГШ; 13.525139° ИГД / 46.021361; 13.525139
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,56 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000198000000198 м
Население (2020)
 • Вкупно39
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Градно (словенечки: Gradno) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.