Цегло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цегло
Ceglo
Цегло is located in Slovenia
Цегло
Цегло
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′41.5″N 13°31′11.4″E / 45.978194° СГШ; 13.519833° ИГД / 45.978194; 13.519833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,71 км2 (0,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000122099999122,1 м
Население (2020)
 • Вкупно112
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Цегло (словенечки: Ceglo) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.