Сеник (Брда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сеник
Senik
Skyline of Сеник
Сеник is located in Slovenia
Сеник
Сеник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′28.3″N 13°31′46.6″E / 46.057861° СГШ; 13.529611° ИГД / 46.057861; 13.529611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна2,18 км2 (0,84 ми2)
Надм. вис.&10000000000000377500000377,5 м
Население (2020)
 • Вкупно24
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Сеник (словенечки: Senik) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.