Снежече

Од Википедија — слободната енциклопедија
Снежече
Snežeče
Снежече is located in Slovenia
Снежече
Снежече
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′20.4″N 13°31′43.6″E / 46.005667° СГШ; 13.528778° ИГД / 46.005667; 13.528778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,52 км2 (0,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000143300000143,3 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина87/км2 (220/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Снежече (словенечки: Snežeče) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.