Гоњаче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гоњаче
Gonjače
Гоњаче is located in Slovenia
Гоњаче
Гоњаче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′43.5″N 13°33′55.5″E / 46.012083° СГШ; 13.565417° ИГД / 46.012083; 13.565417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,48 км2 (0,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000291100000291,1 м
Население (2020)
 • Вкупно170
 • Густина110/км2 (300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Гоњаче (словенечки: Gonjače) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.