Брестје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брестје
Brestje
Брестје is located in Slovenia
Брестје
Брестје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′26.5″N 13°35′4.3″E / 46.007361° СГШ; 13.584528° ИГД / 46.007361; 13.584528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,91 км2 (0,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000260600000260,6 м
Население (2020)
 • Вкупно41
 • Густина21/км2 (56/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Брестје (словенечки: Brestje) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.