Козана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Козана
Kozana
Поглед на Козана
Козана is located in Slovenia
Козана
Козана
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′36.1″N 13°33′1.9″E / 45.993361° СГШ; 13.550528° ИГД / 45.993361; 13.550528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна3,69 км2 (1,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000163599999163,6 м
Население (2020)
 • Вкупно365
 • Густина99/км2 (260/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Козана (словенечки: Kozana) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.