Долње Церово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долње Церово
Dolnje Cerovo
Поглед на Долње Церово
Долње Церово is located in Slovenia
Долње Церово
Долње Церово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′35.6″N 13°33′8.2″E / 45.976556° СГШ; 13.552278° ИГД / 45.976556; 13.552278
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,71 км2 (0,66 ми2)
Надм. вис.&10000000000000109000000109 м
Население (2020)
 • Вкупно142
 • Густина83/км2 (220/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Долње Церово (словенечки: Dolnje Cerovo) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.