Подсаботин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подсаботин
Podsabotin
Skyline of Подсаботин
Подсаботин is located in Slovenia
Подсаботин
Подсаботин
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′17.9″N 13°36′31.1″E / 45.988306° СГШ; 13.608639° ИГД / 45.988306; 13.608639
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна5,55 км2 (2,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000136199999136,2 м
Население (2020)
 • Вкупно306
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Подсаботин (словенечки: Podsabotin) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.