Врховље кај Кожбана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врховље кај Кожбана
Vrhovlje pri Kožbani
Врховље кај Кожбана is located in Slovenia
Врховље кај Кожбана
Врховље кај Кожбана
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′50.7″N 13°31′21″E / 46.047417° СГШ; 13.52250° ИГД / 46.047417; 13.52250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна2,68 км2 (1,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000424600000424,6 м
Население (2020)
 • Вкупно19
 • Густина7,1/км2 (18/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Врховље кај Кожбана (словенечки: Vrhovlje pri Kožbani) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.