Горње Церово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горње Церово
Gornje Cerovo
Skyline of Горње Церово
Горње Церово is located in Slovenia
Горње Церово
Горње Церово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′56.1″N 13°33′49″E / 45.982250° СГШ; 13.56361° ИГД / 45.982250; 13.56361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна2,93 км2 (1,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000228900000228,9 м
Население (2020)
 • Вкупно337
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Горње Церово (словенечки: Gornje Cerovo) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.