Снежатно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Снежатно
Snežatno
Снежатно is located in Slovenia
Снежатно
Снежатно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′41.1″N 13°34′12.5″E / 45.994750° СГШ; 13.570139° ИГД / 45.994750; 13.570139
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,54 км2 (0,21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000164599999164,6 м
Население (2020)
 • Вкупно89
 • Густина160/км2 (430/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Снежатно (словенечки: Snežatno) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.