Нозно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нозно
Nozno
Поглед на Нозно
Нозно is located in Slovenia
Нозно
Нозно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′14.4″N 13°32′35″E / 46.037333° СГШ; 13.54306° ИГД / 46.037333; 13.54306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна2,34 км2 (0,90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000355600000355,6 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина12/км2 (30/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Нозно (словенечки: Nozno) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.