Врховље кај Којско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врховље кај Којско
Vrhovlje pri Kojskem
Skyline of Врховље кај Којско
Врховље кај Којско is located in Slovenia
Врховље кај Којско
Врховље кај Којско
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′30.5″N 13°34′31.5″E / 46.025139° СГШ; 13.575417° ИГД / 46.025139; 13.575417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна3,45 км2 (1,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000382000000382 м
Население (2020)
 • Вкупно103
 • Густина30/км2 (77/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Врховље кај Којско (словенечки: Vrhovlje pri Kojskem) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.