Славче (Брда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Славче
Slavče
Славче is located in Slovenia
Славче
Славче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′15.6″N 13°31′7.3″E / 46.021000° СГШ; 13.518694° ИГД / 46.021000; 13.518694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,2 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000180500000180,5 м
Население (2020)
 • Вкупно29
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Славче (словенечки: Slavče) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.