Фојана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фојана
Fojana
Поглед на Фојана
Фојана is located in Slovenia
Фојана
Фојана
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′52.8″N 13°30′24.4″E / 45.998000° СГШ; 13.506778° ИГД / 45.998000; 13.506778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,91 км2 (0,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154599999154,6 м
Население (2020)
 • Вкупно143
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Фојана (словенечки: Fojana) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.