Имење (Брда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Имење
Imenje
Поглед на Имење
Имење is located in Slovenia
Имење
Имење
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′33.4″N 13°33′3.2″E / 46.009278° СГШ; 13.550889° ИГД / 46.009278; 13.550889
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,8 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000239000000239 м
Население (2020)
 • Вкупно131
 • Густина160/км2 (420/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Имење (словенечки: Imenje) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.