Приставо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Приставо
Pristavo
Приставо is located in Slovenia
Приставо
Приставо
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′39.2″N 13°31′4.3″E / 46.027556° СГШ; 13.517861° ИГД / 46.027556; 13.517861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,71 км2 (0,66 ми2)
Надм. вис.&10000000000000109000000109 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина8,2/км2 (21/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Приставо (словенечки: Pristavo) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.