Кожбана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кожбана
Kožbana
Поглед на Кожбана
Кожбана is located in Slovenia
Кожбана
Кожбана
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′36.9″N 13°31′51.6″E / 46.043583° СГШ; 13.531000° ИГД / 46.043583; 13.531000
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,81 км2 (0,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000295699999295,7 м
Население (2020)
 • Вкупно36
 • Густина44/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Кожбана (словенечки: Kožbana) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.