Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Географија и клима: Правописна исправка, replaced: Северно море → Северно Море using AWB
с (→‎Географија и клима: Јазична исправка, replaced: Балтичко море → Балтичко Море using AWB)
с (→‎Географија и клима: Правописна исправка, replaced: Северно море → Северно Море using AWB)
{{Main|Географија на Данска}}
 
Данска се состои од полуостровот [[Јиланд]] (Jylland) и 405 помали острови. Од нив, 323 се населени а најголеми се [[Селанд]] (Sjælland) и [[Фин]] (Fyn). Многу од островите се поврзани со мостови. Климата во Данска е умерена морска. Најважен фактор за климата во Данска игра [[Атлански океан|Атланскиот океан]]. Вкупната површина на земјата изнесува 43.094&nbsp;км<sup>2</sup>, и според тоа се наоѓа на [[список на држави и територии по површина|131 место по големина во светот]]. Данска се наоѓа северно од [[Германија]] и [[Полска]], југозападно од [[Шведска]] и јужно од [[Норвешка]]. Данска излегува на [[Балтичко Море]] и [[Северно мореМоре]].
 
== Население, јазик и религија ==

Прегледник