Јужна Данска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Регион Јужна Данска
Region Syddanmark
Региони во Данска
Лого на Регион Јужна Данска
Амблем
Местоположба на Регион Јужна Данска
Најголем градОденсе
ГлавенВајле
Реони
Управа
 • претседателКарл Холст
Површина
 • Вкупна12.191 км2 (4,707 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно1.194.659
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоregionsyddanmark.dk
Вајле — главен град на регионот
Општини во рамките на регионот

Јужна Данска или Јужен Јитланд (дански: Region Syddanmark) — еден од 5-те региони на Данска, сместена е во јужниот дел на државата. Управното седиште на регионот се наоѓа во градот Вајле, додека најголем град е градот Оденсе.

Положба и граници на регионот[уреди | уреди извор]

Јужна Данска ги опфаќа јужниот и југозападниот дел на Данска и истовремено со значаен дел се простира и на копно и на острови. Тоа е и единствен дански регион кој има излез и на копнена државна граница (јужната граница на регионот, со Германија). Граници на округот се:

Природни услови[уреди | уреди извор]

Регионот Јужна Данска со западниот дел се наоѓа на копно, т.е. на полуостровот Јитланд, додека со источниот дел се простира на повеќе острови. Најголем остров е островот Фин, втор остров по големина во Данска. Значајни се и островите Лангеланд, Алс и Ере, кои сите се на источниот брег, во рамките на Балтичко Море. Западниот брег (Северно Море) исто така е разгранет, но островите се значително помали. Тука се островите Реме, Манде и Фане. И копнениот и островскиот дел се претежно рамничарски, а надморската височина е до 80м (север на регионот). На даденото подрачје нема значајни водотеци. Во крајбрежното подрачје има доста мочуришта, додека поголем дел е под земјоделско одгледување.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението од 2010 година, во регионот Јужна Данска живеат 1,2 милиони жители. Поголемиот дел од населението се етнички Данци, а населението е повеќе рурално, за разлика од државниот просек. Бројот на жители со германска етничка припадност е 15.000-18.000 жители.

Густина на населеност е близу 100 жит/км2, што е доста помала бојка од државниот просек (127 жит/км2). Островот Фин и источниот дел на копното е нешто подобро населен отколку западниот дел и помалите острови.

Општини во Јужна Данска[уреди | уреди извор]

Во Јужна Данска има 22 општини, и тоа:

Градови во Јужна Данска[уреди | уреди извор]

Значајни градови во регионот Јужна Данска, се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]