Есбјерг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Есбјерг
Главниот плоштад во Есбјерг
Главниот плоштад во Есбјерг
Есбјерг is located in Данска
Есбјерг
Есбјерг
Местоположба во Данска
Координати: 55°29′N 8°27′E / 55.483° СГШ; 8.450° ИГД / 55.483; 8.450
Управа
 • ГрадоначалникЏони Сетруп
Површина
 • Вкупна15 км2 (6 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно71,579
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.esbjerg.dk

Есбјерг (дан. Esbjerg) е петтиот град по големина во Данска и најголем град во југозападниот дел на земјата. Градот се наоѓа во кругот на покрајната Јужна Данска, каде со околнитe населени места претставува една од општините, Општина Есбјерг. Денес градот Есбјерг има 71.579 жители (од 1 јануари 2012)[1]. Во Есберг најважно е градското пристаниште на западниот брег на Јитланд.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Есбјерг се наоѓа во северниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, градот Есбјерг е оддалечен околу 300 километри западно.

Релјеф: Есбјерг се наоѓа во југозападниот дел на данскиот полуостров Јитланд. Градското подрачје е претежно рамничарско. Надморската височина на средиштето на градот се движи измеѓу 0 и 20 метри.

Клима: Климата во Есбјерг е претежно умерено-континентална под влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води: Градот се формирал на заливот Вада, кој е дел од Северното Море. Градот е стратегиски поставен како најпловно пристаниште на западот од земјата.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето на Есбјерг било населено уште во времето на праисторијата. Современото градско населено место плански е основано во текот на 1868 година како замена за пристаништето Алтон (денес дел од Хамбург), која тогашната Данска го загубила во битката со Прусија. Населеното место своите градски права ги добило во 1899 година. И покрај петгодишната окупација на Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население, не претрпеле сериозни страдања.

Население[уреди | уреди извор]

Денес Есбјерг има околу 70.000 жители во градските граници и околу 115.000 со околните населени места.

Етнички состав

Населението на Есбјерг до пред неколку децении било претежно населено со етнички данци, но денес поголем број од населението има странско потекло.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Стопанството на градот Есбјерг денес главно се оснoва на пристаништето и на бродоградилиштето.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BEF44: Population 1st January, by urban areas податоци од Данската статистика

Надворешни врски[уреди | уреди извор]