Хилеред

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хилеред
град
Замок Фредериксборг
Грб на Хилеред
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Denmark" does not existМестоположба во Данска
Координати: 55°56′N 12°19′E / 55.933° СГШ; 12.317° ИГД / 55.933; 12.317
Управа
 • градоначалникКирстен Јенсен
Население (2012)
 • Вкупно30.570
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.hillerod.dk

Хилеред е значаен град во Данска, поточно во североисточниот дел на државата. Градот е средиште на покрајната Престолнинскиот регион, каде со околните населени места, претставува општина, Општина Хилеред. Денес Хилеред има околу 30.000 жители во градот и околу 57.000 во поширокото градско подрачје.

Главна знаменитост на Хилеред е замокот Фредериксборг, една од најраскошните градби во цела Данска и поранешно седиште на кралското семејство.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Хилеред се наоѓа во североисточниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, градот е оддалечен само 40 километри северно.

Релјеф: Градот Хилеред се наоѓа во североисточниот дел на данскиот остров Зеланд. Градското подрачје е типично за дански услови. Надморската височина на средиштето на град се движи помеѓу 20-70 метри.

Клима: Климата во Хилеред е умерено континентална под големо влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води: Хилеред се наоѓа во внатрешноста на островот, без допир со поголема површина вода. Затоа градот се формирал околу мало езеро, на кое денес се наоѓа замокот Фредериксборг.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето околу Хилеред било населено уште во времето на праисторијата. Денешната населба првпат се споменува во 1200 година. Поголемиот дел од минатото на градот е поврзан со замокот Фредериксборг.

И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања.

Население[уреди | уреди извор]

Денес Хилеред има околу 30.000 жители во градските граници и околу 57.000 со околните населени места.

Етнички состав: Населението на Хилерод до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

Глаерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]