Разлика помеѓу преработките на „МРТ 2“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q4407853 (translate me))
На [[6 март]] [[1978]] година '''Телевизија Скопје''' започнува да емитува своја Втора програма. Таа се емитува еднаш неделно, секој понеделник, а подоцна и во средите, во траење од четири часа, целосно во боја. Втората програма е алтернативна и комплементарна на Првата, со емисии од сите жанрови што се подготвуваат во двата сектора за информативно-документарни и за културно-уметнички емисии. Одговорен уредник на Втората програма бил [[Зоран Вангелов]]. Инаку, во другите денови и во времето кога не емитувала свои содржини, на вториот канал се преземале директно програми од другите југословенски телевизиски центри.
 
ОдНа [[1994]]Програмата г. наНа Вториот канал се емитува програма на немнозинските заедници во [[Република Македонија]]. На него се емитува програма на [[албански јазик]], на [[турски јазик]], како и емисиите на [[српски јазик|српски]], [[ромски јазик|ромски]], [[влашки јазик|влашки]] и [[босански јазик]].
 
== Види исто така ==
Анонимен корисник

Прегледник