Прејди на содржината

Мидвејски Атол: Разлика помеѓу преработките

Одземени 13 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Менува: fa:جزیره مرجانی میدوی)
Нема опис на уредувањето
'''Атолот Мидвеј''', познат и како '''Остров Мидвеј''' или '''Мидвејски Острови''', ([[англиски јазик|англиски]]: ''Midway Atoll'', [[Хавајски јазик|хавајски]]: ''Pihemanu Kauihelani'') е [[атол]] со површина од 6,2 квадратни километри што се неоѓаат во Северниот [[Пацифик]] во близина на северозападната страна на [[Хаваи|Хавајскиот архипелаг]]) на 28° 13' СГШ и 177° 22' З" ГД, на околу третина пат помеѓу [[Хонолулу]] и [[Токио]].
[[ПодатотекаFile:Midway Atoll map mk.svg|мини|Мидвеј]]
 
Се наоѓа околу 150 милји источно од [[Меѓународна датумска граница|Меѓународната датумска граница]], односно 2.800 милји западно од [[Сан Франциско]] и 2.200 милји источно од [[Јапонија]]. Се состои од прстенест корален [[гребен]] и неколку песочни острови. Двата најважни дела на земјата се [[Сенд Ајланд]] и [[Истерн Ајланд]], и служат како живеалиште на илјадници морски птици.