Македонско радио 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радио 2
Македонско радио 2
МР 2
ГрадСкопје
Зона на емитувањеМакедонија Македонија
Честоти(Скопје)
FM 92,4 MHz
FM 94.1 MHz
DAB+ 11C (220.352 MHz)
РДС (Црн Врв)
(Водно)
Програма
Јазикмакедонски
МрежаМакедонска радио-телевизија
Сопственичка структура
СопственикМакедонска радио-телевизија
Сестрински канал(и)
Радио Скопје
МРА 2
МРА 3
МРА Сат
Историја
Технички информации
Регулаторно тело
АВМУ
Врски
Интенет преносplay.mrt.com.mk
Мрежно местоmrt.com.mk


Македонско радио - Радио 2 или само Радио 2 (од 1992 до 2002 познато под името Радио херц и Канал 2000) — втората програма на Македонското радио кое е во склоп на Македонската радио-телевизија. Со новата програмска шема, радиото се преобрази и емитува претежно рекреативно-забавна програма, со повеќе музички емисии и музика. Втората програма на Македонското радио се слуша во цела Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Слушај online Архивирано на 22 април 2020 г.