Автономни заедници во Шпанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Flag of the Balearic Islands.svg
Flag of Andalucía.svg
Flag of Castile and León.svg
Flag of the Valencian Community (2x3).svg
Bandera Castilla-La Mancha.svg
Flag of Aragon.svg
Flag of the Community of Madrid.svg
Flag of La Rioja (with coat of arms).svg
Flag Melilla.svg
Flag Ceuta.svg
Flag of Catalonia.svg
Flag of Cantabria.svg
Flag of the Basque Country.svg
Flag of Galicia.svg
Flag of Extremadura (with coat of arms).svg
Bandera de Navarra.svg
Flag of Asturias.svg
Flag of the Canary Islands.svg
Flag of the Region of Murcia.svg

Автономната заедница (шпански: comunidad autónoma, баскиски: autonomia erkidego, каталонски: comunitat autònoma, галициски: comunidade autónoma) е првостепена политичко-административна единица во Шпанија, создадена согласно Уставот на Шпанија од 1978 г, со цел да ја гарантира автономијата на народностите и регионите во државата.[1][2][3] Бидејќи суверенитетот го има само државата како целина (а не заедниците), Шпанија не е федерација, туку мошне децентрализирана[4][5] унитарна дражва[1] која им ги отстапува правата на самоуправа на заедниците согласно пропишаното во уставот.[1] Денес постојат 17 автономни заеднии и 2 автономни града, со збирен назив „автономии“ (autonomías). Двата автономни града имаат право да се прогласат за автономни заедници, но тоа досега не го имаат направено.

Автономни заедници и градови[уреди | уреди извор]

Автономни заедници и нивните покраини
Автономна заедница Главен град Површина
(км²)
Население
(2011)
Густина
(жит/км²)
Службени
јазици
Покраини
 Андалузија Севилја 87.268 8.371.268 95,92 шпански Алмерија, Гранада, Кадиз (покраина)Кадиз, Кордоба, Малага, Севилја, Уелва и Хаен
 Арагон Зарагоза 47.719 1.344.502 28,17 шпански Зарагоза, Теруел и Уеска
 Астурија Овиедо 10.604 1.075.179 101,39 шпански, астурски (Астурија)[6]
 Балеарски Острови Палма 4.992 1.100.503 220,45 шпански, каталонски (Балеарски Острови)
 Баскија Виторија 7.234 2.185.405 302,10 шпански, баскиски Алава, Бискајаи Гипускоа[7]
 Канарски Острови Лас Палмас и Санта Круз де Тенерифе 7.447 2.082.655 279,66 шпански Санта Круз де Тенерифе и Лас Палмас
 Кантабрија Сантандер 5.321 592.543 111,36 шпански (Кантабрија)[8]
 Кастилја-Ла Манча Толедо 79.463 2.106.349 26,50 шпански Албасете, Гвадалахара, Квенка, Сјудада Реал и Толедо
 Кастилја и Леон Валјадолид и Бургос 94.223 2.540.251 26,95 шпански, леонски Авила, Бургос, Валјадолид (покраина)Валјадолид, Замора, Леон, Паленсија, Саламанка, Сеговија, Сорија
 Каталонија Барселона 32.114 7.519.838 234,16 шпански, каталонски, арански Барселона, [[[Жирона (покраина)|Жирона]], Љејда и Тарагона
 Мадрид Мадрид 8.028 6.421.878 799,93 шпански (Мадрид)
 Екстремадура Мерида 41.634 1.104.521 26,52 шпански Бадахоз и Касерес
 Галиција Сантјаго де Компостела 29.574 2.772.927 93,76 шпански, галициски Ла Коруња, Луго, Оренсе и Понтеведра
 Риоха Логроњо 5.045 321.171 63,66 шпански (Риоха)[9]
 Мурсија Мурсија 11.313 1.462.125 129,24 шпански (Мурсија)
 Навара Памплона 10.391 640.125 61,60 шпански, баскиски (Навара)[10]
 Валенсија Валенсија 23.255 5.009.930 215,43 шпански, валенсиски (каталонски) Аликанте, Валенсија и Кастелјон
Автономни градови
Град Површина
(км²)
Население
(2011)
Густина
(жит/км²)
Службени
јазици
Сеута Сеута 18,5 83.517 4.514,43 шпански
Мелилја Мелилја 12,3 81.323 6.611,62 шпански

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Organización territorial. El Estado de las Autonomías“. Recursos Educativos. Instituto Nacional de Tecnologías Educativas y de Formación del Profesorado. Ministerio de Eduación, Cultura y Deporte. http://recursostic.educacion.es/secundaria/edad/3esohistoria/para_pdf/quincena12.pdf. посет. 19 октомври 2012 г. 
  2. Член 2. Cortes Generales (1978). „Título Preliminar“. Устав на Шпанија. http://www.congreso.es/consti/constitucion/indice/titulos/articulos.jsp?ini=1&fin=9&tipo=2. посет. 29 септември 2012 г. 
  3. Член 143. Cortes Generales (1978). „Título VIII. De la Organización Territorial del Estado“. Устав на Шпанија. http://www.congreso.es/consti/constitucion/indice/titulos/articulos.jsp?ini=137&fin=158&tipo=2. посет. 29 септември 2012 г. 
  4. Bacigalupo Sagesse, Mariano (јуни 2005). „Sinópsis artículo 145“. Constitución española (con sinópsis). Congress of the Deputies. http://www.congreso.es/consti/constitucion/indice/sinopsis/sinopsis.jsp?art=145&tipo=2. посет. 28 јануари 2012 г. 
  5. Ruíz-Huerta Carbonell, Jesús; Herrero Alcalde, Ana (2008). Bosch, Núria; Durán, José María. уред-ци. Fiscal Equalization in Spain. Edward Elgar Publisher Limited. ISBN 9781847204677. http://books.google.com/books/about/Fiscal_Federalism_and_Political_Decentra.html?id=ngoAEwlqMIsC. посет. 15 октомври 2012 г. 
  6. Порано: Овиедо.
  7. Официјално наречени „Историски територии“ (territorios históricos, баск. lurrande historiok).
  8. Порано: Сантандер.
  9. Порано: Логроњо.
  10. Порано: Памплона.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]