Live at the Fillmore

Од Википедија — слободната енциклопедија
Live At The Fillmore
Албум во живо од Derek and the Dominos
Издаден22 февруари 1994
Снимен23 октомври 1970-24 октомври 1970
ЖанрБлуз рок
Траење122:21
Издавачка куќа„Polydor Records“
ПродуцентБил Левинсон
Derek and the Dominos — Хронологија
The Layla Sessions: 20th Anniversary Edition
(1990)
Live At The Fillmore
(1994)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички [1]

Live at the Fillmore е двоен албум во живо снимен од групата „Derek and the Dominos“ при две изведби во „Fillmore East“ во октомври 1970. Издаден е на 22 февруари во 1994, вклучува и материјали од албумот „In Concert“, материјали во живо од сетот „Crossroads“ на Ерик Клептон и неколку претходно не издадени песни. Исто така во овој албум се вклучени и песни од албумот „Layla and Other Assorted Love Songs“, неколку преработки од стари блуз песни и „Presence of The Lord“, прво снимена од претходниот бенд на Клептон, „Blind Faith“. Содржи и нови аранжмани од песната „Crossroads“ на Роберт Џонсон.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Диск 1[уреди | уреди извор]

# Наслов Изведувач/и Времетраење
1 „Got To Get Better In A Little While“ Ерик Клептон 13:52
2 „Why Does Love Got To Be So Sad?“ Боби Витлок, Клептон 14:49
3 „Key To The Highway“ Биг Бил Брунзи 6:52
4 „Blues Power“ Клептон, Лион Расел 10:31
5 „Have You Ever Loved a Woman?“ Били Мајлс 8:16
6 „Bottle Of Red Wine“ Бони Бремлит, Клептон 5:34

Диск 2[уреди | уреди извор]

# Наслов Изведувач/и Времетраење
1 „Tell The Truth“ Боби Витлок, Ерик Клептон 11:28
2 „Nobody Knows You When You're Down And Out“ Џими Кокс 5:33
3 „Roll It Over“ Витлок, Клептон 6:40
4 „Presence Of The Lord“ Клептон 6:16
5 „Little Wing“ Џими Хендрикс 7:00
6 „Let It Rain“ Бони Бремлит, Клептон 19:46
7 „Crossroads“ Роберт Џонсон, аранжман на Клептон 8:29

Личности[уреди | уреди извор]

Продукција[уреди | уреди извор]

  • Бил Левинсон - продуцент
  • Еди Крамер - инженер
  • Ентони де Куртис - забелешки

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Рулмен, Вилијам. Album reviewAllMusic (англиски)посет. 6 јули 2011 г