Five Live Yardbirds

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Five Live Yardbirds е албум во живо од англиската блуз-рок група „The Yardbirds“, издаден во Обединетото Кралство во декември, 1964, од „Columbia Records“. Албумот е реиздаван и преработуван од голем број на музички компании.

Историја[уреди | уреди извор]

Во октомври, 1963, „the Yardbirds“ ја заземаа позицијата на „The Roling Stones“ во „Crawdaddy Club“ и потпишаа менаџерски договор со газдата на „Crawdaddy“, Горџио Гомелски. По поминатата турнеја со Сони Бои Вилјамсон, бендот потпиша договор со „Columbia records“ и ги издаде сигловите „I Wish You Would“ и „Good Morning Little Schoolgirl“.[1]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Прва страна[уреди | уреди извор]

 1. „Too Much Monkey Business“ (Чак Бери) – 3:51
 2. „Got Love If You Want It“ (Слим Харпо) – 2:40
 3. „Smokestack Lightning“ (Холин Волф) – 5:35
 4. „Good Morning Little Schoolgirl“ (Х.Џ. Димарис) – 2:42
 5. „Respectable“ (О'Кели Ислеи, Роналд Ислеи, Рудолф Ислеи) – 5:35

Втора страна[уреди | уреди извор]

 1. „Five Long Years“ (Еди Боид) – 5:18
 2. „Pretty Girl“ (Бо Дидли) – 3:04
 3. „Louise“ (Џон Ли Хукер) – 3:43
 4. „I'm a Man“ (Бо Дидли) – 4:33
 5. „Here 'Tis“ (Бо Дидли) – 5:10

2003, бонус траки[уреди | уреди извор]

 1. „You Can't Judge a Book by Looking at the Cover“ (Вили Диксон) – 2:56
 2. „Let It Rock“ (Чак Бери) – 2:16
 3. „I Wish You Would“ (Били Бои Арнолд) – 5:53
 4. „Who Do You Love?“ (Бо Дидли) – 4:07
 5. „Honey in Your Hips“ (Кеит Рилф) – 2:27
 6. „A Certain Girl“ (Неоми Невил) – 2:17
 7. „Got to Hurry“ (Горџио Гомелски) – 2:47
 8. „Boom Boom“ (Хукер) – 2:24
 9. „I Ain't Got You“ (Келвин Картер) – 1:59
 10. „Good Morning Little Schoolgirl“ (Студио Верзија) – 2:44

Од 11 до 15 трака се снимени во клубот „Crawdaddy club“ во Ричмонд, Лондон, Англија, на 8 декември, 1963.

16, 19 и 20 трака, издадени во 1964, се синглови.

17 и 18 трака, издадени во 1965, се синглови.

Личности[уреди | уреди извор]

Изведувачи[уреди | уреди извор]

Продуценти[уреди | уреди извор]

 • Горџио Гомелски – продуцент
 • Филип Вуд – инженер, инженер на звучни ефекти
 • Бил Инглот – дигитален ремастер
 • Ричард Росер – фотографија

Историја на издавања[уреди | уреди извор]

Регион Дата Продуцентска куќа Формат Каталог
Обединето Кралство 4 декември, 1964 Columbia Records Плоча SX1677
САД 1988 Rhino Entertainment Компактен дикс R2-70189
САД 1999 Repertoire Records ЦД RR-4775

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Clapton, Eric. Clapton: The Autobiography. Broadway Books. стр. 47–48.
 2. 2,0 2,1 Five Live Yardbirds Charly Records release Track 4