Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна))
 
=== Уставна монархија (1849–денес) ===
На 5 јуни [[1849]] година Данска станала [[уставна монархија]]. По ''Втората Шлесвишка војна'' од [[1864]] година, каде била принудена да и ја отстапи покраините Холштајн и [[Шлезвиг]] на [[Прусија]], во Данска била прогласена политичка неутралност поради кое во текот на [[Прва Светска војна|Првата Светска војна]] не учествувала. По војната и поразот на [[Германија]], на Данска и било понудено враќање на Шлезвиг-Холштајн, но таа тоа го одбила. Во [[1920]] година северната третина на Шлезвиг и била вратена на Данска. Во текот на [[Втора светска војна|Втората Светскасветска војна]], и покрај неутралноста таа била нападната од [[Германија]] во [[1940]] година и окупирана. По војната таа била една од основачите на [[НАТО]] а во 1973 година се приклучила кон [[Еврпска економска заедница|Еврпската економска заедница]] покасно наречена [[Европска унија]].
 
== Географија и клима ==

Прегледник