Среден Јитланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Средна Данска)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Среден Јитланд
Region Midtjylland
Регион во Данска
Местоположба на Среден Јитланд
Најголем град Орхус
главен Виборг
Градови во Данска
Управа
 • Претседател Бент Хансен
Површина
 • Вкупна 13.053 км2
Население (2008)
 • Вкупно 1.237.041
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место regionmidtjylland.dk

Среден Јитланд или Средна Данска (дански: Region Midtjylland) — еден од 5-те региони во Данска, сместен во средишниот и западниот дел на државата, а во средината на островот Јитланд. Управното седиште е градот Виборг, а најголем е Орхус.

Положба и граници[уреди | уреди извор]

Среден Јитланд го опфаќа средишниот и заадниот дел на Данска и се простира повеќе на копното, а помалку на островите. Границите на регионот се:

Природни услови[уреди | уреди извор]

Среден Јитланд е претежно на копно, т.е. на полуостровот Јитланд, додека со помал источен дел на повеќе мали острови. Најголем остров од нив е островот Семсе, а Анхолт е познат по положбата во рамките на протокот Категат. Западниот брег(Северно Море) исто така е разгранет, но е во вид на лагуна и крајбрежни превлаки.

И копнениот и островскиот дел се претежно рамничарски, а надморската височина е до 100 м(на северот на регионот ). Меѓутоа, тука се наоѓа и највисоката точка во државата, Мелехеј(170м). На даденото подрачје нема значајни водотеци, а постојат многу мали езера со ледничко потекло. Во крајбрежното подрачје има многу мочуришта, а поголемиот дел е под земјоделско одгледување.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2010 година во регионот Среден Јитланд живеат 1,2 милиони жители. Поголемиот дел од населението се етнички Данци, а насеението е претежно рурално, за разлика од просекот на државата.

Густина на населеност на регионот е близу 95 жит/км², што е доста испод државниот просек (127 жит/кm²). Источниот дел на копното е подобро населен отколку зпадниот дел и малите острови.

Општини во Среден Јитланд[уреди | уреди извор]

Во регионот има вкупно 19 општини и тоа:

Градови во Среден Јитланд[уреди | уреди извор]

Значајни градови во Среден Јитланд се:

Види исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]