Данска: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 5 години
сНема опис на уредувањето
Од поголемиот број на религиозни заедници во [[Данска]], една од најголемите е [[Лутеранство|Лутеранската]] [[Црква на Данска]], која е официјална државна религија. Втората најголема религиозна организација е [[Ислам|исламот]], поради масовните имиграции кон крајот на [[20 век]].
 
Во принцип, [[Данци]]те не се многу религиозни, а како факт се зима премалата посетеност на црквата од страна на населението. Според податоци од [[2005]] година извршени од страна на Зукермен [http://www.adherents.com/largecom/com_atheist.html], Данска е третата земја во Европа со највисок процент на [[атеизам|атеисти]] највисок процент на атеисти, кој процент се движи помеѓу 43% и 80%. Според друго истражување, онаа на Евробарометар од 2005 година, <ref name=EUROBAROMETER>{{цитирана веб страница|url=http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_225_report_en.pdf|title=Eurobarometer on Social Values, Science and technology 2005 - page 11|accessdate=2007-05-05|format=PDF}}</ref> 31% од граѓаните на Данска одговориле дека "тие веруваат во Бог". Иако [[Божик]] се смета за дански прзникпразник, истиот главно произлегува најверојатно од нејзините културни традиции.
 
До крајот на [[2007]] година, 82,1% <ref>http://www.km.dk/folkekirken.html</ref> биле членови на Евангелска Лутеранска црква, чиј процент во [[2008]] година се намалил на 81,5%<ref> http://www.km.dk/folkekirken/statistik-og-oekonomi/kirkestatistik/folkekirkens-medlemstal.html </ref>. Сепак, овој податок е сличен и кај останатите земји од [[Скандинавија]], [[северозападна Европа]] и [[Британија]].
Анонимен корисник

Прегледник