Разлика помеѓу преработките на „Свети Кирил и Методиј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
→‎Галерија: дополнување
с
(→‎Галерија: дополнување)
 
Светите браќа Кирил и Методиј успеале да станат апостоли на Словените. Тие сакале да му служат на доброто на сите словенски народи и на единството на Универзалната црква. За овие и вакви свои заслуги, во своето апостолско послание ''[[egrigae virtulis]]'' папата [[Јован Павле II]] на [[31 декември]], [[1980]] година ги прогласил за ко-покровители на [[Европа]], чиј покровител е [[Свети Бенедикт]], прогласен од папата [[Павле IV]] на [[26 октомври]], [[1964]] година.
 
==Св. Кирил и Методиј како тема во уметноста и во популарната култура==
Свети Кирил и Методиј се јавуваат како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Солунските браќа“ (''Solunska braća) - песна на српскиот поет [[Миодраг Павловиќ]].<ref>Miodrag Pavlović, ''Izabrane pesme''. Beograd: Rad, 1979, стр. 75.</ref>
 
== Галерија ==

Прегледник