Податотека:Flag of India.svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 1.350 × 900 пиксели, големина: 850 бајти)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
English: The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
भोजपुरी: तिरंगा
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: ভারতর ফিরালহান
नेपाली: भारतको राष्ट्रीय झण्डा
नेपाल भाषा: भारतयागु ध्वांय
ଓଡ଼ିଆ: ଭାରତର ଜାତୀୟ ପତାକା
ਪੰਜਾਬੀ: ਭਾਰਤ ਦਾ ਝੰਡਾ
पाली pālī: भारत पताका
پنجابی: ھندستان دا چنڈا
پښتو: د هندوستان بېرغ
اردو: بھارت کا پرچم
Ænglisc: Indeas Fana
العربية: علم الهند
Čeština: Indická vlajka
Cymraeg: Baner India
ދިވެހިބަސް: އިންޑިޔާގެ ދިދަ
Esperanto: Flago de Barato (Hindio)
فارسی: پرچم هند
Français : Drapeau de l'Inde
Gaeilge: Bratach na hIndia
Gàidhlig: Bratach na h-Innsean
Interlingua: Bandiera de India
Interlingue: Flagga del India
日本語: 印度の国旗
Kernowek: Baner Eynda
Latina: Vexillum Indiae
မြန်မာဘာသာ: အိန္ဒိယနိုင်ငံ၏ အလံတော်
Plattdüütsch: Flagg vun Indien
Nederlands: Vlag van India
Nrf: Couleu d'Înde
Novial: Flage de India
Português: Bandeira da Índia
Русский: Флаг Индии
Scots: Banner o Indie
සිංහල: ඉන්දියාවේ ජාතික කොඩිය
Slovenščina: Državna zastava Indije
Українська: Прапор Індії
中文(简体)‎: 印度国旗
中文(繁體)‎: 印度國旗
Датум
Извор Self-made, based from ISI 1:1968 Specification for the national flag of India (cotton khadi)
Знаме на India*
земја India
корисник India
важечко од 1947-08-15
творец Pingali Venkayya
формат 2:3
облик правоаголно
FIAV ↑
бои saffron, white, green, blue
     saffron rendered as RGB 255 153 051
     white rendered as RGB 255 255 255
     green rendered as RGB 018 136 007
     blue rendered as RGB 000 000 136
други особености знамето има 3 хоризонтални пруги

знамето содржи симбол: Dharma-chakra

Автор User:SKopp
Дозвола
(Повторно користење на податотекава)
Insignia
Оваа слика е приказ на знаме, грб, печат или некое друго обележје. Употребата на ваквите симболи е ограничена во многу земји. Овие ограничувања постојат независно од статусот на авторските права.
Други верзии

Изведени дела од оваа податотека: Ashoka Chakra.svg

Colours scheme

Source: used INKSCAPE color values on this SVG file: Flag of India.svg

Flag of India.svg India saffron (Kesari) White Green Blue
RGB 255/153/51 255/255/255 18/136/7 0/0/136
Hexadecimal #ff9933ff #FFFFFF #128807ff #000088ff
CMYK 0/40/80/0 0/0/0/0 87/0/95/47 100/100/0/47
This is one of the images forming part of the Valued image set: Flags of SAARC member countries on Wikimedia Commons. The image set has been assessed under the valued image set criteria and is considered the most valued set on Commons within the scope:
Flags of SAARC member countries

You can see its nomination at Commons:Valued image candidates/Flags of SAARC member countries.

Лиценцирање

Public domain
Ова дело е во јавна сопственост во Индија бидејќи авторските права се истечени.
  • Во земјата важи Законот за авторското право на Индија, и тоа за дела првично објавени во Индија.
  • Според Законот за авторското право на Индија од 1957 г. (Глава V Оддел 25), анонимните дела, фотографии, кинематоградски дела, звучните записи, владините дела и делата на претпријатија и меѓународни организации влегуваат во јавна сопственост 60 години по нивната првична објава, броејќи од почетокот на следната календарска година (на пр. за 2019, дела издадени пред 1 јануари 1959). Посмртните дела (поинакви од горенаведените) стануваат јавна сопственост 60 години по датумот на нивото издавање. Сите други видови дела стануваат јавна сопственост 60 години по смртта на авторот. На авторски права не подлежат текстови на закони, судски мислења и други владини извештаи.
Flag of India.svg
!
Оваа податотека може да не е во јавна сопственост вон Индија. Творецот и годината на издавање мора да се наведат. Поподробно за ова ќе прочитате на страниците „Јавна сопственост“ и „Википедија:Авторски права“.

Deutsch | English | français | हिन्दी | বাংলা | italiano | 日本語 | македонски | മലയാളം | मराठी | Nederlands | português do Brasil | தமிழ் | اردو | ತುಳು | ಕನ್ನಡ | +/−

PD-icon.svg За оваа слика не важат авторски права и затоа е во јавна сопственост, бидејќи таа во целост се состои од информации кои се општа сопственост и не содржи никакво оригинално авторство.

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).
Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна07:23, 19 декември 2018Минијатура на верзијата од 07:23, 19 декември 20181.350 × 900 (850 бајти)Tcfc2349fixed code
18:56, 14 јули 2010Минијатура на верзијата од 18:56, 14 јули 20101.350 × 900 (849 бајти)Zscout370http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=File:Flag_of_India_ISI_1.svg
23:53, 19 април 2010Минијатура на верзијата од 23:53, 19 април 20101.350 × 900 (889 бајти)Zscout370Finally got my hands on ISI 1:1968. The colors are in CIE 1931, so that will take a while to solve. However, this is what I got from the construction provided. Markup in Size 7 for the flag.
08:29, 2 април 2010Минијатура на верзијата од 08:29, 2 април 20101.200 × 800 (898 бајти)Zscout370Compressing more code
04:30, 2 април 2010Минијатура на верзијата од 04:30, 2 април 20101.200 × 800 (948 бајти)Zscout370Reverted to version as of 17:01, 1 April 2010 flag was drawn wrong anyways
22:46, 1 април 2010Минијатура на верзијата од 22:46, 1 април 2010512 × 341 (5 КБ)Fred the OysterReverted to version as of 08:35, 1 April 2010 the code doesn't validate and is therefore incorrect. Validity takes precedence over 3k of code
18:01, 1 април 2010Минијатура на верзијата од 18:01, 1 април 20101.200 × 800 (948 бајти)Zscout370Reverted to version as of 20:42, 19 November 2009 validation of the code is not a concern, added a lot of bloated code
09:35, 1 април 2010Минијатура на верзијата од 09:35, 1 април 2010512 × 341 (5 КБ)Fred the Oyster== Summary == Correct SVG errors that wouldn't allow validation of the code
21:42, 19 ноември 2009Минијатура на верзијата од 21:42, 19 ноември 20091.200 × 800 (948 бајти)Zscout370Compress code, realized that the middle blue disc was missing for a while...oops
05:34, 3 октомври 2009Минијатура на верзијата од 05:34, 3 октомври 20091.200 × 800 (1 КБ)Zscout370From downloadable files at http://india.gov.in/myindia/images/flag1.gif (Safron is still not legally defined when it comes to what it does look like, but the Government of India has flag images we can download and use).
(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).

Податотекава се користи во повеќе од 100 страници. Следниов список ги прикажува само првите 100 страници што ја користат податотеката. Целосен список ќе најдете тука.

Глобална употреба на податотеката

Метаподатоци