Прејди на содржината

Сачидананд Хирананд Ватсјајн - Ајгеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сачидананд Хирананд Ватсјајн-Ајгеј
Податотека:Agyeya.jpg
Роден/а1911
Индија Утар Прадеш, Индија
Починат/а1987
Индија Индија
Занимањепоет, писател, критичар

Сачинанд Хирананд Ватсјајн (सच्‍चिदानन्‍द हीरानन्‍द वात्‍स्‍यायन) (7 март 1911 - 4 април 1987), популарно познат под неговиот псевдоним Ајнеј (или Ајгеј) е индиски поет, пионер на модерните трендови не само во поезијата на хинду јазикот, туку и во областа на белетристиката, критиката и журнализмот. Тој е еден од највидните експоненти на Nayi kavita (Новата Поезија) на хинду и го уредува Tar Saptaks. Ајгеј исто така преведува низа од своите дела, како и дел од творештвото на другите индиски автори на англиски.

Ајгеј патува постојано низ Индија и во странство. Меѓу 1961 и 1964 година држи минлива позција на Калифорнискиот Универзитет во Беркли. Во 1965 година се враќа во Индија и станува уредник на тамошното списание Dinmaan. Останува во својата земја до 1968 година, кога и заминува на патување низ Европа. Следната година се враќа во Беркли како заменик-професор, место на кое останува до јуни 1970 година. Во 1976 година, 8 месеци предава на Хајделбершкиот Универзитет.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]