Новинарство

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Журнализам)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Новинарство е дисциплина на собирање, потврдување, прикажување и анализирање информации врзани за актуелни настани, вклучувајќи трендови, жешки теми и луѓе. Професионалците што се занимаваат со новинарство се познати како новинари.

Поврзано[уреди | уреди извор]