Список на дипломатски претставништва на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мапа на земјите во кои Македонија има амбасади

Ова е список на амбасади и генерални конзулати на Република Македонија во странство. Тука не се наведени почесни конзулати.

Европа[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Македонската амбасада во Вашингтон, САД

Африка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Океанија[уреди | уреди извор]

Македонската амбасада во Канбера, Австралија

Јужна Америкa[уреди | уреди извор]

Мултиратерални организации[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]