Национален британски вселенски центар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален британски вселенски центар
British National Space Centre
BNSC Logo.png
Основана1985
УправникДејвид Вилијамс[1][2]
Буџет£207 милиони (2006)[3]
Мреж. местоwww.bnsc.gov.uk

Националниот британски вселенски центар (англиски: British National Space Centre, BNSC) бил британско владино тело за координација на цивилните вселенски активности. Во цивилниот дел на британската вселенска програма спаѓала: вселенската наука, набљудување на Земјата, сателитските телекомуникации, глобалната навигација (како на пример GPS и Галилео.)

Оваа институција е укината на 1 април 2010 оваа институција, и е заменета со Британската вселенска агенција.[4]

Буџетот на штабот на BNSC изнесувал приближно US$1 милиони[5], додека на вкупната програма £207 милиони.

Забелешки[уреди | уреди извор]

  1. BNSC website "Director General", посетено на 31 октомври, 2007.
  2. BNSC press release, 02 февруари 2006 "New Director General for British National Space Centre", посетено на 31 октомври, 2007.
  3. BNSC - How we work, BNSC website, retrieved 9 март 2007: "In the year 2005-6, BNSC's partners spent £207 million on space programmes - about 65% of which was the UK's contribution to European Space Agency projects like Cassini-Huygens, Envisat and Galileo."
  4. Амос, Џонатан (23 март 2010). „Лансирана „мускулеста" британска вселенска агенција“. БиБиСи Вести]]. Посетено на 23 март 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help) (англиски)
  5. British Audit Finds Strengths, Needs in Space Program, Peter de Selding, Space News, 29 март 2004.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]