Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 400 м краул за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
400 метри краул за мажи
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови6 август 2016
Натпреварувачи50 од 39 земји
Побед. време3:41.55
Медалисти
Gold medal   Австралија
Silver medal   Кина
Bronze medal   Италија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 400 метри краул за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 6 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Пол Бидерман (ГЕР) 3:40.07 Рим, Италија 26 јули 2009
Олимписки рекорд  Сун Јанг (КИН) 3:40.14 Лондон, Обединето Кралство 28 јули 2012 [2]

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификациите започнале во 13:48 часот.[3]

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешка
1 7 2 Двајер, КонорКонор Двајер САД 3:43.42 Q
2 7 4 Хортон, МакМак Хортон Австралија 3:43.84 Q
3 7 3 Дети, ГабриелеГабриеле Дети Италија 3:43.95 Q
4 6 4 Сун Јанг Кина 3:44.23 Q
5 7 6 Меккион, ДејвидДејвид Меккион Австралија 3:44.68 Q
6 7 5 Гај, ЏејмсЏејмс Гај Велика Британија 3:45.31 Q
7 6 5 Џегер, КонорКонор Џегер САД 3:45.37 Q
8 5 7 Потен, ЖорданЖордан Потен Франција 3:45.43 Q
9 6 2 Вогел, ФлоријанФлоријан Вогел Германија 3:45.49
10 6 3 Парк Тае Ван Јужна Кореја 3:45.63
11 6 6 Кокрејн, РајанРајан Кокрејн Канада 3:45.83
12 5 1 Браун, МајлсМајлс Браун ЈАР 3:45.92
13 7 1 Милн, СтивенСтивен Милн Велика Британија 3:46.00
14 7 8 Стјепановиќ, ВелимирВелимир Стјепановиќ Србија 3:46.78
15 5 4 Красњух, АлександарАлександар Красњух Русија 3:47.39
16 4 5 Ел-Камаш, МарванМарван Ел-Камаш Египет 3:47.43
17 6 7 Кристијансен, ХенрикХенрик Кристијансен Норвешка 3:47.90
18 5 5 Брзосковски, МартенМартен Брзосковски Холандија 3:48.00
19 4 2 Хачинс, МетјуМетју Хачинс Нов Зеланд 3:48.25
20 4 3 Ипсен, АнтонАнтон Ипсен Данска 3:48.31
21 7 7 Бернек, ПетерПетер Бернек Унгарија 3:48.58
22 3 8 Акоста, МарселоМарсело Акоста Ел Салвадор 3:48.82
23 6 1 Војдак, ВојчехВојчех Војдак Полска 3:48.87
24 5 3 Рап, КлеменсКлеменс Рап Германија 3:49.10
25 6 8 Аубек, ФеликсФеликс Аубек Австрија 3:49.35
26 5 8 Сјиу Зиао Кина 3:49.45
27 4 4 Акрам, АхмедАхмед Акрам Египет 3:49.46
28 5 2 Заборовски, ФилипФилип Заборовски Полска 3:49.84
29 4 1 Мицка, ЈанЈан Мицка Чешка 3:49.97
30 4 8 Андрусенко, ВјачеславВјачеслав Андрусенко Русија 3:50.23
31 5 6 Ехара, НаитоНаито Ехара Јапонија 3:50.61
32 3 2 Мело, Луиз АлтамирЛуиз Алтамир Мело Бразил 3:50.82
33 2 3 Квинтеро, КристијанКристијан Квинтеро Венецуела 3:50.84
34 3 7 Сим, ВелсонВелсон Сим Малезија 3:51.57
35 2 4 Матлути, АхмедАхмед Матлути Тунис 3:52.00
36 4 6 Глеснер, МадсМадс Глеснер Данска 3:52.59
37 4 7 Дуран, МигелМигел Дуран Шпанија 3:53.40 ƒ
38 3 5 Киш, ГергеГерге Киш Унгарија 3:54.15
39 2 5 Најдич, МартинМартин Најдич Аргентина 3:54.58
40 3 6 Брандл, ДејвидДејвид Брандл Австрија 3:54.59
41 3 1 Димитриу, ДимитриосДимитриос Димитриу Грција 3:54.98
42 3 4 Коски, МатијасМатијас Коски Финска 3:55.57
43 3 3 Карап, НезирНезир Карап Турција 3:58.37
44 2 7 Соберс, АлексАлекс Соберс Барбадос 3:59.97
45 2 2 Ревишвили, ИраклиИракли Ревишвили Грузија 4:00.56
46 2 6 Лакуна, ЏесиЏеси Лакуна Филипини 4:01.70
47 2 1 Хаџиконстантину, ЈаковосЈаковос Хаџиконстантину Кипар 4:03.53
48 1 4 Батлер, ЏефриЏефри Батлер Кајмански Острови 4:07.87
49 1 5 Аријас, ПолПол Аријас Андора 4:21.16
50 1 3 Гандеј, ХарисХарис Гандеј Пакистан 4:33.13

ƒ Предвремен старт, но му било дозволено да се натпреварува од судиите.[4]

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето започнало во 22:30 часот.[5]

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешка
1 5 Хортон, МакМак Хортон Австралија 3:41.55
2nd 6 Сун Јанг Кина 3:41.68
3rd 3 Дети, ГабриелеГабриеле Дети Италија 3:43.49
4 4 Двајер, КонорКонор Двајер САД 3:44.01
5 1 Џегер, КонорКонор Џегер САД 3:44.16
6 7 Гај, ЏејмсЏејмс Гај Велика Британија 3:44.68
7 2 Меккеон, ДејвидДејвид Меккеон Австралија 3:45.28
8 8 Потен, ЖорданЖордан Потен Франција 3:49.07

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Day 1 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 July 2016.
  2. „Men's 400m Freestyle“. BBC Sport. Посетено на 6 July 2016.
  3. „Results of the men's 400 metre freestyle heats at the 2016 Summer Olympics“ (PDF). Rio 2016. 6 August 2016. Архивирано од изворникот (pdf) на 2016-08-07. Посетено на 2016-08-07.
  4. Lutton, Phil (7 August 2016). „Teary Miguel Duran Navia gets second Rio chance after false start at Olympics“. The Sydney Morning Herald. Fairfax Media. Посетено на 7 August 2016.
  5. „Results of the men's 400 metre freestyle final at the 2016 Summer Olympics“ (PDF). Rio 2016. 6 August 2016. Архивирано од изворникот (pdf) на 2016-08-07. Посетено на 2016-08-07.