Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 400 м мешано за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
400 метри мешано за жени
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови6 август 2016
Натпреварувачи33 од 23 земји
Побед. време4:26.36 СР
Медалисти
Gold medal   Унгарија
Silver medal   САД
Bronze medal   Шпанија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 400 метри мешано за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 6 август 2016 година во Олимписки центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Златото го освои Катинка Хосу од Унгарија, поставувајќи нов светски и олимписки рекорд.[2] Зад неа завршија Маја Дирадо од САД и Миреја Белмонте од Шпанија.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Је Шивен (КИН) 4:28.43 Лондон, Обединето Кралство 28 јули 2012
Олимписки рекорд  Је Шивен (КИН) 4:28.43 Лондон, Обединето Кралство 28 јули 2012

Следниов рекорд беше поставен за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Натпреварувач Националност Време Рекорд
6 август Финале Катинка Хосу Унгарија 4:26.36 СР

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешка
1 5 4 Катинка Хосу Унгарија 4:28.58 Q
2 5 3 Миреја Белмонте Шпанија 4:32.75 Q
3 4 4 Маја Дирадо САД 4:33.50 Q
4 5 5 Хана Мајли Велика Британија 4:33.74 Q
5 4 3 Ејми Вилмот Велика Британија 4:34.08 Q
6 5 2 Елизабет Бејзел САД 4:34.38 Q
7 5 7 Сакико Шимицу Јапонија 4:34.66 Q
8 4 5 Емили Оверхолт Канада 4:36.54 Q
9 3 2 Нгујен Ти Ањ Виен Виетнам 4:36.85
10 4 6 Михо Такахаши Јапонија 4:37.33
4 8 Керин Мекмастер Австралија
12 3 4 Сиднеј Пикрем Канада 4:38.06
13 5 8 Жужана Јакабош Унгарија 4:38.52
14 4 2 Барбора Завадова Чешка 4:38.53
15 3 5 Жоана Марањао Бразил 4:38.88
16 5 6 Блер Еванс Австралија 4:38.91
17 2 7 Матеа Самарџиќ Хрватска 4:39.41
18 3 8 Викторија Зејнеп Ѓунеш Турција 4:41.79
19 3 7 Марија Виљаш Видал Шпанија 4:42.52
20 2 2 Ања Цревар Србија 4:43.19
21 3 6 Франциска Хентке Германија 4:43.32
22 5 1 Лара Гранжон Франција 4:43.98
23 3 1 Фантин Лесафр Франција 4:44.47
24 1 5 Мартина ван Беркел Швајцарија 4:45.12
25 1 3 Тања Кулиаинен Финска 4:45.33
26 3 3 Луиза Тромбети Италија 4:45.52
27 4 7 Је Шивен Кина 4:45.86
28 2 3 Викторија Каминскаја Португалија 4:46.03
29 1 4 Јердис Стајнегер Австрија 4:47.84
30 2 4 Сара Францеши Италија 4:48.48
31 2 6 Вирџинија Бардач Аргентина 4:49.69
32 4 1 Жоу Мин Кина 4:50.38
33 2 5 Ранохон Аманова Узбекистан 4:52.15

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешка
1 4 Катинка Хосу Унгарија 4:26.36 СР
2nd 3 Маја Дирадо САД 4:31.15
3rd 5 Миреја Белмонте Шпанија 4:32.39
4 6 Хана Мајли Велика Британија 4:32.54
5 8 Емили Оверхолт Канада 4:34.70
6 7 Елизабет Бејзел САД 4:34.98
7 2 Ејми Вилмот Велика Британија 4:35.04
8 1 Сакико Шимицу Јапонија 4:38.06

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Day 1 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 29 July 2016.
  2. Катинка Хосу освои злато и постави нов светски рекорд на 400 метри мешано mkd.mk; 7 август 2016