Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м грбно за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри грбно за жени
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови11–12 август 2016
Натпреварувачи28 од 20 земји
Побед. време2:05.99
Медалисти
Gold medal   САД
Silver medal   Унгарија
Bronze medal   Канада
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри грбно за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 11-12 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Миси Френклин (САД) 2:04.06 Лондон, Обединето Кралство 3 август 2012
Олимписки рекорд  Миси Френклин (САД) 2:04.06 Лондон, Обединето Кралство 3 август 2012 [2]

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Група Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 3 4 Катинка Хосу Унгарија 2:06.09 Q, НР
2 3 3 Хилари Калдвел Канада 2:07.40 Q
3 3 5 Маја Дирадо САД 2:08.60 Q
4 2 6 Лиза Граф Германија 2:08.67 Q
4 5 Белинда Хокинг Австралија Q
6 3 7 Лиу Јасин Кина 2:08.84 Q
7 2 3 Доминик Бушар Канада 2:08.87 Q
8 4 3 Дарина Зевина Украина 2:08.88 Q
9 3 2 Кирсти Ковентри Зимбабве 2:08.91 Q
10 4 4 Емили Сибом Австралија 2:09.00 Q
11 2 4 Миси Френклин САД 2:09.36 Q
12 4 2 Ејгло Оуск Густавсдоутир Исланд 2:09.62 Q
13 2 5 Дарија Устинова Русија 2:09.96 Q
14 3 6 Анастасија Фесикова Русија 2:10.39 Q
15 2 2 Матеа Самарџиќ Хрватска 2:10.51 Q
16 4 6 Јени Менсинг Германија 2:10.68 Q
17 2 7 Маргерита Панциера Италија 2:10.92
18 4 7 Клаудија Лау Хонгконг 2:10.94
19 2 1 Дуан да Роча Шпанија 2:11.17
20 2 8 Алицја Чорз Полска 2:11.40
21 1 5 Екатерина Аврамова Турција 2:12.98
22 3 1 Река Ѓерѓи Унгарија 2:12.99
23 1 4 Симона Баумртова Чешка 2:13.26
24 1 3 Мартина ван Беркел Швајцарија 2:13.46
25 4 8 Африка Заморано Шпанија 2:13.74
26 3 8 Нацуми Сакаи Јапонија 2:13.99
27 4 1 Чен Џи Кина 2:14.18
28 1 6 Јеси Јосапутра Индонезија 2:20.88

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 4 Хилари Калдвел Канада 2:07.17 Q
2 3 Лиу Јасин Кина 2:07.56 Q
3 7 Ејгло Оуск Густавсдоутир Исланд 2:08.84 Q, НР
4 6 Дарина Зевина Украина 2:09.07
5 1 Анастасија Фесикова Русија 2:09.12
6 2 Емили Сибом Австралија 2:09.39
7 5 Лиза Граф Германија 2:09.56
8 8 Јени Менсинг Германија 2:10.15

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 4 Катинка Хосу Унгарија 2:06.03 Q, НР
2 5 Маја Дирадо САД 2:07.53 Q
3 3 Белинда Хокинг Австралија 2:07.83 Q
4 2 Кирсти Ковентри Зимбабве 2:08.83 Q
5 1 Дарија Устинова Русија 2:08.84 Q
6 6 Доминик Бушар Канада 2:09.07
7 7 Миси Френклин САД 2:09.74
8 8 Матеа Самарџиќ Хрватска 2:09.83

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
Gold medal icon.svg 3 Маја Дирадо САД 2:05.99
Silver medal icon.svg 4 Катинка Хосу Унгарија 2:06.05
Bronze medal icon.svg 5 Хилари Калдвел Канада 2:07.54
4 8 Дарија Устинова Русија 2:07.89
5 2 Белинда Хокинг Австралија 2:08.02
6 7 Кирсти Ковентри Зимбабве 2:08.80
7 6 Лиу Јасин Кина 2:09.03
8 1 Ејгло Оуск Густавсдоутир Исланд 2:09.44

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Day 2 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 August 2016.
  2. „Womens 200m Backstroke Results“. www.london2012.com. 3 August 2012. Посетено на 12 September 2012.