Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 800 м краул за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
800 метри краул за жени
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови11–12 август 2016
Натпреварувачи30 од 21 земји
Побед. време8:04.79 СР
Медалисти
Gold medal   САД
Silver medal   Велика Британија
Bronze medal   Унгарија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 800 метри краул за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 11–12 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1][2]

Златниот медал го освоила Кејти Ледецки од САД, поставувајќи нов светски и олимписки рекорд со време од 8:04.79.[3]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Кејти Ледецки (САД) 8:06.68 Остин, САД 17 јануари 2016
Олимписки рекорд  Ребека Адлингтон (ВБР) 8:14.10 Пекинг, Кина 16 август 2008 [4][5]

Следниве рекорди беа поставени за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Натпреварувач Држава Време Рекорд
11 август Група 4 Кејти Ледецки САД 8.12.86 ОР
12 август Финале Кејти Ледецки САД 8.04.79 СР

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Група Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 4 4 Кејти Ледецки САД 8:12.86 Q, ОР
2 4 6 Богларка Капаш Унгарија 8:19.43 Q, НР
3 4 5 Џазмин Карлин Велика Британија 8:19.67 Q
4 4 3 Леа Смит САД 8:21.43 Q
5 3 3 Лоте Фрис Данска 8:22.54 Q
6 3 5 Џесика Ешвуд Австралија 8:22.57 Q
7 4 2 Сара Келер Германија 8:24.65 Q
8 2 4 Миреја Белмонте Шпанија 8:25.55 Q
9 3 4 Лорен Бојл Нов Зеланд 8:25.84
10 3 6 Британи Маклин Канада 8:26.43
11 4 8 Ху Јавен Кина 8:30.59
12 2 2 Андреина Пинто Венецуела 8:30.92
13 4 1 Тјаша Одер Словенија 8:33.14
14 1 5 Ева Риштов Унгарија 8:33.36
15 2 6 Камила Хатерслеј Велика Британија 8:33.65
16 2 7 Ема Робинсон Нов Зеланд 8:33.73
17 2 3 Кристел Кебрич Чиле 8:34.34
18 3 2 Жанг Јухан Кина 8:35.32
19 3 1 Марија Виљас Видал Шпанија 8:36.43
20 3 8 Тамсин Кук Австралија 8:36.62
21 1 2 Јулија Хаслер Лихтенштајн 8:38.19
22 1 4 Валери Груест Гватемала 8:39.80
23 2 8 Џоана Еванс Бахами 8:42.93
24 1 6 Тамила Холуб Португалија 8:45.36
25 2 5 Леони Бек Германија 8:47.47
26 1 3 Арина Опјонишева Русија 8:48.89
27 1 7 Талита Те Флан Брег на Слоновата Коска 9:07.21
3 7 Ања Клинар Словенија НПЛ
2 1 Мартина Де Меме Италија НПЛ
4 7 Шарон ван Рувендал Холандија НПЛ

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 4 Кејти Ледецки САД 8:04.79 СР
2nd 3 Џазмин Карлин Велика Британија 8:16.17
3rd 5 Богларка Капаш Унгарија 8:16.37 НР
4 8 Миреја Белмонте Шпанија 8:18.55 НР
5 7 Џесика Ешвуд Австралија 8:20.32
6 6 Леа Смит САД 8:20.95
7 2 Лоте Фрис Данска 8:24.50
8 1 Сара Келер Германија 8:27.75

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Day 6 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Архивирано од изворникот на 2016-08-23. Посетено на 6 July 2016.
  2. „Day 7 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 July 2016.
  3. Ледецки со нов светски рекорд и злато на 800 метри слободно mkd.mk; 13 август 2016
  4. „Women's 800 m freestyle final results“ (PDF). The Official Report of the Beijing 2008 Olympic Games. BOCOG. 4: 1199. 2008. Посетено на 18 November 2011.
  5. „Adlington storms to second gold“. BBC News. 16 August 2008. Посетено на 16 August 2008.