Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м мешано за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри мешано за мажи
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови10–11 август 2016
Натпреварувачи30 од 23 земји
Побед. време1:54.66
Медалисти
Gold medal   САД
Silver medal   Јапонија
Bronze medal   Кина
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри мешано за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 10–11 август 2016 година во Олимписки центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Златниот медал го освоил американецот Мајкл Фелпс, кој го освоил својот 22. златен олимписки медал во кариерата.[2]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Рајан Лохти (САД) 1:54.00 Шангај, Кина 28 јули 2011
Олимписки рекорд  Мајкл Фелпс (САД) 1:54.23 Пекинг, Кина 15 август 2008

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Група Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 2 4 Рајан Лохти САД 1:57.38 Q
2 2 6 Филип Хајнц Германија 1:57.59 Q, НР
3 4 4 Мајкл Фелпс САД 1:58.41 Q
4 2 5 Хенрике Родригес Бразил 1:58.56 Q
5 4 5 Тијаго Переира Бразил 1:58.63 Q
6 3 4 Косуке Хагино Јапонија 1:58.79 Q
7 4 3 Хиромаса Фуџимори Јапонија 1:58.88 Q
8 3 5 Ванг Шун Кина 1:58.98 Q
9 3 6 Андреас Вазаиос Грција 1:59.33 Q
10 4 6 Симон Шедин Шведска 1:59.41 Q
11 3 3 Даниел Волис Велика Британија 1:59.44 Q
12 2 1 Алексис Сантос Португалија 1:59.67 Q
3 2 Жереми Депланш Швајцарија Q
4 2 Едуардо Солаече Шпанија Q
15 4 7 Јеијан Лојд Велика Британија 1:59.74 Q
16 4 8 Бредли Ешби Нов Зеланд 1:59.77 Q
17 3 1 Гал Нево Израел 1:59.80
18 3 8 Семен Макович Русија 1:59.86
19 4 1 Диого Карваљо Португалија 2:00.17
20 2 2 Тревис Махони Австралија 2:00.18
21 1 3 Рафаел Стачиоти Луксембург 2:00.21
22 1 4 Ху Јисуан Кина 2:00.70
23 1 5 Емануел Ванлошен Белгија 2:01.36
24 1 6 Увис Калњинш Латвија 2:02.34
25 2 8 Мохамед Хусеин Египет 2:02.36
26 1 7 Марко Блажевски Македонија 2:02.54 НР
27 1 1 Ахмед Матлути Тунис 2:04.95
2 3 Томас Фрејзер-Холмс Австралија НПЛ
2 7 Федерико Турини Италија НПЛ
3 7 Давид Верасто Унгарија НПЛ

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 3 Косуке Хагино Јапонија 1:57.38 Q
2 6 Ванг Шун Кина 1:58.12 Q
3 4 Филип Хајнц Германија 1:58.85 Q
4 5 Хенрике Родригес Бразил 1:59.23
5 7 Алексис Сантос Португалија 2:00.08
6 8 Бредли Ешби Нов Зеланд 2:00.45
7 1 Едуардо Солаече Шпанија 2:00.47
8 2 Симон Шедин Шведска 2:00.81

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 5 Мајкл Фелпс САД 1:55.78 Q
2 4 Рајан Лохти САД 1:56.28 Q
3 3 Тијаго Переира Бразил 1:57.11 Q
4 7 Даниел Волис Велика Британија 1:57.97 Q
5 6 Хиромаса Фуџимори Јапонија 1:58.20 Q
6 8 Јеијан Лојд Велика Британија 1:59.49
7 2 Андреас Вазаиос Грција 1:59.54
8 1 Жереми Депланш Швајцарија 2:00.38

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 4 Мајкл Фелпс САД 1:54.66
2nd 6 Косуке Хагино Јапонија 1:56.61
3rd 7 Ванг Шун Кина 1:57.05
4 1 Хиромаса Фуџимори Јапонија 1:57.21
5 5 Рајан Лохти САД 1:57.47
6 8 Филип Хајнц Германија 1:57.48
7 3 Тијаго Переира Бразил 1:58.02
8 2 Даниел Волис Велика Британија 1:58.54

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Day 1 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 29 July 2016.
  2. Мајкл Фелпс доплива до 22. злато на 200 метри мешано gol.mk; 12 август 2016

Надворешни врски[уреди | уреди извор]