Прејди на содржината

Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 100 м делфин за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
100 метри делфин за жени
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови6 и 7 август 2016
Натпреварувачи44
Побед. време55.48 СР, ОР
Медалисти
Gold medal   Шведска
Silver medal   Канада
Bronze medal   САД
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 100 метри делфин за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 6 и 7 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Златниот медал го освоила швеѓанката Сара Сјестрем, која постигнала нов светски и олимписки рекорд.[2]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Сара Сјестрем (ШВЕ) 55.64 Казањ, Русија 3 август 2015
Олимписки рекорд  Сара Сјестрем (ШВЕ) 55.98 Лондон, Обединето Кралство 29 јули 2012 [3]

Следниве рекорди беа поставен за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Натпреварувач Националност Време Рекорд
6 август Полуфинале Сара Сјестрем Шведска 55.84 ОР
7 август Финале Сара Сјестрем Шведска 55.48 СР, ОР

Резултати

[уреди | уреди извор]

Квалификации

[уреди | уреди извор]

[4][5]

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 6 4 Сјестрем, СараСара Сјестрем Шведска 56.26 Q
2 4 5 Волмер, ДанаДана Волмер САД 56.56 Q
3 6 3 Олексијак, ПениПени Олексијак Канада 56.73 Q, СЈР, НР
4 5 4 Ворел, КелсиКелси Ворел САД 56.97 Q
5 6 6 Лу Јинг Кина 57.08 Q
6 6 5 Отесен, ЖанетеЖанете Отесен Данска 57.15 Q
7 4 4 Чен Синји Кина 57.17 Q
8 6 2 Ике, РикакоРикако Ике Јапонија 57.27 Q, НР
9 5 5 Меккеон, ЕмаЕма Меккеон Австралија 57.33 Q
10 4 6 Шилаѓи, ЛилијанаЛилијана Шилаѓи Унгарија 57.70 Q
11 5 2 Ан Се-хјеон Јужна Кореја 57.80 Q
12 4 7 Осман, ФаридаФарида Осман Египет 57.83 Q, АФР
13 4 8 Бајс, КимберлиКимберли Бајс Белгија 57.91 Q
14 3 5 де Паула, ДајнараДајнара де Паула Бразил 57.92 Q
15 3 3 Хоши, НацумиНацуми Хоши Јапонија 58.15 Q
5 7 Дијас, ДајенДајен Дијас Бразил Q
17 4 3 Гроувс, МаделинМаделин Гроувс Австралија 58.17
18 4 1 Дундунаки, АнаАна Дундунаки Грција 58.27
5 3 Томас, НоемиНоеми Томас Канада
20 6 7 Чимрова, СветланаСветлана Чимрова Русија 58.41
21 5 6 Бјанки, ИларијаИларија Бјанки Италија 58.48
22 4 2 Венк, АлександраАлександра Венк Германија 58.49
23 6 8 Вурна, КристелКристел Вурна Грција 58.89
24 5 8 Вател, МариМари Вател Франција 58.90
25 3 6 Гасталдело, БерилБерил Гасталдело Франција 58.93
26 6 1 Ловцова, НаталијаНаталија Ловцова Русија 59.19
27 2 4 Иври, АмитАмит Иври Израел 59.42
28 3 7 Свјецена, ЛуцијаЛуција Свјецена Чешка 59.45
3 8 Вилар, ДанијелДанијел Вилар Швајцарија
30 3 4 Листопадова, КатаринаКатарина Листопадова Словачка 59.57
31 3 1 Игнасио, ЏудитЏудит Игнасио Шпанија 59.61
32 5 1 Хансон, ЛуисаЛуиса Хансон Шведска 59.73
33 3 2 Гасон, ХеленаХелена Гасон Нов Зеланд 59.82
34 2 3 Степанјук, ДаријаДарија Степанјук Украина 1:00.81
35 2 5 Квах Тинг Вен Сингапур 1:00.88
36 2 2 Кајтаз, АминаАмина Кајтаз Босна и Херцеговина 1:01.67
37 2 6 Меза, Мари ЛаураМари Лаура Меза Костарика 1:02.01
38 2 7 Неофиту, СотиријаСотирија Неофиту Кипар 1:02.91
39 2 1 Соненшејн, ЖанаЖана Соненшејн Мозамбик 1:04.21
40 2 8 Торез Самора, ДалијаДалија Торез Самора Никарагва 1:05.81
41 1 4 Мардини, ЈусраЈусра Мардини Бегалски учесници 1:09.21
42 1 5 Черебин, ОреолуваОреолува Черебин Гренада 1:10.40
43 1 6 Ба Матраф, НуранНуран Ба Матраф Јемен 1:11.16
44 1 3 Умурунги , ЏоанаЏоана Умурунги Руанда 1:11.92
45 1 2 Аркаџи, НадаНада Аркаџи Катар 1:18.86

Полуфинае

[уреди | уреди извор]

Прво полуфинале

[уреди | уреди извор]
Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 6 Рикако Ике Јапонија 57.05 Q, НР
2 4 Дана Волмер САД 57.06 Q
3 3 Жанете Отесен Данска 57.47 Q
4 5 Келси Ворел САД 57.54
5 7 Фарида Осман Египет 58.26
6 2 Лилијана Шилаѓи Унгарија 58.31
7 8 Дајен Дијас Бразил 58.52
8 1 Дајнара де Паула Бразил 58.65

Второ полуфинале

[уреди | уреди извор]
Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 Сара Сјестрем Шведска 55.84 Q, ОР
2 2 Ема Меккеон Австралија 56.81 Q
3 4 Пени Олексијак Канада 57.10 Q
4 3 Лу Јинг Кина 57.15 Q
5 6 Чен Синји Кина 57.51 Q
6 7 Ан Се-хјеон Јужна Кореја 57.95
7 8 Нацуми Хоши Јапонија 58.03
8 1 Кимберли Бајс Белгија 58.63
Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 Сара Сјестрем Шведска 55.48 СР
2nd 2 Пени Олексијак Канада 56.46 СЈР, НР
3rd 6 Дана Волмер САД 56.63
4 8 Чен Синји Кина 56.72
5 7 Лу Јинг Кина 56.76
6 3 Рикако Ике Јапонија 56.86 НР
7 5 Ема Меккеон Австралија 57.05
8 1 Жанете Отесен Данска 57.17
  1. „Women's 100m Butterfly“. Rio 2016 Organisation. Архивирано од изворникот на 2016-09-01. Посетено на 5 August 2016.
  2. Швеѓанката Сара Шестрем златна на 100 метри пеперутка со нов светски рекорд gol.mk; 8 август 2016
  3. „olympic_records_after_london_2012_redesigned.pdf:“ (PDF). FINA]]. 13 October 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-04-03. Посетено на 5 August 2016. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  4. „SWW021900_StartList_2016_08_04.pdf:“ (PDF). Rio 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-07. Посетено на 5 August 2016.
  5. „SWW021900_StartList_2016_08_04.pdf:“ (PDF). Rio 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-07. Посетено на 6 August 2016.