Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 100 м грбно за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
100 метри грбно за жени
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови7 и 8 август 2016
Натпреварувачи34 од 28 земји
Побед. време58.45
Медалисти
Gold medal   Унгарија
Silver medal   САД
Bronze medal   Канада
Bronze medal   Кина
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 100 метри грбно за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 7-8 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Џема Спофорт (ВБР) 58.12 Рим, Италија 28 јули 2009
Олимписки рекорд  Емили Сибом (АВС) 58.23 Лондон, Обединето Кралство 29 јули 2012

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 3 Кејтлин Бејкер САД 58.84 Q
2 5 4 Емили Сибом Австралија 58.99 Q
3 5 3 Кајли Мас Канада 59.07 Q
4 4 4 Мије Нилсен Данска 59.13 Q
5 5 Катинка Хосу Унгарија Q
6 3 5 Оливија Смолига САД 59.60 Q
7 4 6 Џорџија Дејвис Велика Британија 59.86 Q
8 3 4 Медисон Вилсон Австралија 59.92 Q
9 4 5 Фу Јуенхуеј Кина 1:00.02 Q
10 3 3 Анастасија Зујева Русија 1:00.04 Q
11 3 2 Кирсти Ковентри Зимбабве 1:00.13 Q
12 5 2 Доминик Бушар Канада 1:00.18 Q
13 4 8 Матеа Самарџиќ Хрватска 1:00.46 Q
14 4 2 Ванг Сјуер Кина 1:00.59 Q
15 4 1 Дуан да Роча Шпанија 1:00.87 Q
16 3 7 Ејгло Оуск Густавсдоутир Исланд 1:00.89 Q
17 3 8 Симона Баумртова Чешка 1:01.08
18 3 7 Кира Тусејнт Холандија 1:01.17
19 2 5 Клаудија Лау Хонгконг 1:01.27
20 4 1 Јекатерина Руденко Казахстан 1:01.28
21 2 4 Алицја Чорз Полска 1:01.31
22 4 7 Катарина Листопадова Словачка 1:01.43
23 3 6 Дарија Устинова Русија 1:01.45
24 3 1 Мимоза Јалов Финска 1:01.58
25 5 6 Етиен Медеирос Бразил 1:01.70
26 3 2 Нацуми Сакаи Јапонија 1:01.74
27 2 3 Алексус Лаирд Сејшели 1:03.33
28 2 2 Кимико Рахим Шри Ланка 1:04.21
29 2 6 Лара Батлер Кајмански Острови 1:04.98 НР
30 2 1 Кејли Вотсон Девствени Острови 1:07.19 НР
31 1 4 Гаурика Синг Непал 1:08.45
32 1 5 Евелина Афоа Самоа 1:08.74
33 2 7 Талиса Ланое Кенија 1:10.02
34 1 3 Рита Зекири Косово 1:12.31 НР

Полуфинале[уреди | уреди извор]

[2]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 6 Медисон Вилсон Австралија 59.03 Q
2 5 Мије Нилсен Данска 59.18 Q
3 4 Емили Сибом Австралија 59.32 Q
4 3 Оливија Смолига САД 59.35 Q
5 2 Анастасија Зујева Русија 59.68
6 7 Дмоник Бушар Канада 1:00.54
7 8 Ејгло Оуск Густавсдоутир Исланд 1:00.65
8 1 Ванг Сјуер Кина 1:01.44

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 Кеј тлин Бејкер САД 58.84 Q
2 3 Катинка Хосу Унгарија 58.94 Q
3 2 Фу Јуенхуеј Кина 58.95 Q
4 5 Кајли Мас Канада 59.06 Q, НР
5 6 Џорџија Дејвис Велика Британија 59.85
6 7 Кирсти Ковентри Зимбабве 1:00.26
7 1 Матеа Самараџиќ Хрватска 1:00.60
8 8 Дуан да Роча Шпанија 1:00.85

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 5 Катинка Хосу Унгарија 58.45 НР
2nd 4 Кејтлин Бејкер САД 58.75
3rd 2 Кајли Мас Канада 58.76 НР
3 Фу Јуенхуеј Кина НР
5 7 Мије Нилсен Данска 58.80
6 8 Оливија Смолига САД 58.95
7 1 Емили Сибом Австралија 59.19
8 6 Медисон Вилсон Австралија 59.23

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Day 2 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 August 2016.
  2. „SWW041200_ResultsSummary_2016_08_07.pdf:“ (PDF). Rio 2016. Посетено на 8 August 2016.