Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м делфин за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри делфин за жени
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови9–10 август 2016
Натпреварувачи28 од 20 земји
Побед. време2:04.85
Медалисти
Gold medal   Шпанија
Silver medal   Австралија
Bronze medal   Јапонија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри делфин за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 9–10 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Лиу Циге (КИН) 2:01.81 Џинан, Кина 21 октомври 2009
Олимписки рекорд  Џиао Лиујанг (КИН) 2:04.06 Лондон, Обединето Кралство 1 август 2012

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Група Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 4 5 Миреја Белмонте Шпанија 2:06.64 Q
2 3 5 Камил Адамс САД 2:06.67 Q
4 2 Хали Фликингер САД Q
4 4 6 Лилијана Силаѓи Унгарија 2:06.99 Q
5 4 4 Маделин Грувс Австралија 2:07.22 Q
6 2 3 Сузука Хасегава Јапонија 2:07.35 Q
7 3 4 Нацуми Хоши Јапонија 2:07.37 Q
8 2 5 Жанг Јуфеј Кина 2:07.55 Q
9 2 4 Франциска Хентке Германија 2:07.59 Q
10 3 3 Брајана Тросел Австралија 2:07.76 Q
11 4 1 Мартина ван Беркел Швајцарија 2:08.00 Q
12 4 3 Жоу Јилин Кина 2:08.21 Q
13 2 7 Ан Се-хјеон Јужна Кореја 2:08.42 Q
14 3 1 Ања Клинар Словенија 2:08.43 Q
15 2 6 Алесија Полијери Италија 2:08.95 Q
16 2 2 Одри Лакроа Канада 2:09.21 Q
17 4 8 Стефанија Пироци Италија 2:09.40
18 3 7 Лара Грањон Франција 2:09.69
19 2 1 Ејми Вилмот Велика Британија 2:09.71
20 3 2 Џудит Игнасио Шпанија 2:09.82
21 4 7 Парк Јин-јанг Јужна Кореја 2:09.99
22 1 5 Нида Елиз Устундаг Турција 2:10.02
23 2 8 Андреина Пинто Венецуела 2:10.60
24 3 8 Жоана Марањао Бразил 2:10.69
25 1 4 Хелена Гасон Нов Зеланд 2:12.18
26 1 3 Вирџинија Бардач Аргентина 2:13.58
27 1 6 Марија Фар Нуњез Панама 2:23.89
Катинка Хосу Унгарија НПЛ

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Прво Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 7 Жоу Јилин Кина 2:06.52 Q
2 6 Жанг Јуфеј Кина 2:06.95 Q
3 2 Брајана Тросел Австралија 2:07.19 Q
4 4 Камил Адамс САД 2:07.22 Q
5 3 Сузука Хасегава Јапонија 2:07.33
6 5 Лилијана Силаѓи Унгарија 2:07.34
7 1 Ања Клинар Словенија 2:09.44
8 8 Одри Лакроа Канада 2:09.95

Второ Полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 3 Маделин Грувс Австралија 2:05.66 Q
2 4 Миреја Белмонте Шпанија 2:06.06 Q
3 6 Нацуми Хоши Јапонија 2:06.74 Q
4 5 Хали Фликингер САД 2:07.02 Q
5 2 Франциска Хентке Германија 2:07.67
6 7 Мартина ван Беркел Швајцарија 2:07.90 НР
7 1 Ан Се-хјеон Јужна Кореја 2:08.69
8 8 Алесија Полијери Италија 2:09.35

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 5 Миреја Белмонте Шпанија 2:04.85
2nd 4 Маделин Грувс Австралија 2:04.88
3rd 6 Нацуми Хоши Јапонија 2:05.20
4 8 Камил Адамс САД 2:05.90
5 3 Жоу Јилин Кина 2:07.37
6 2 Жанг Јуфеј Кина 2:07.40
7 7 Хали Фликингер САД 2:07.71
8 1 Брајана Тросел Австралија 2:07.87

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Swimming at the 2016 Summer Olympics – Women's 200 metre butterfly“. Rio 2016. Посетено на 10 August 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]